تبلیغات
دنیای حیوانات - دراج

توضیحات وبلاگ                 
با عرض سلام خدمت شما بازدیدکنندگان گرامی. شما عزیزان می توانید عکس های خود را از فیلد روبه رو آپلود کنید: در خبرنامه ی ما عضو شوید تا بتوانید از امکانات این وبلاگ مانند ارسال وحذف پست،تایید نظراتو...استفاده کنید. در نظر سنجی ما شرکت کنید.برای تبادل لینک با ما ابتدا ما را بانم "دنیای حیوانات"لینک کنید سپس در بخش نظرات یا ارسال لینک خبر دهید تا لینکتان کنیم. ما را از نظرات وپیشنهادات خود اگاه کنید

دراج                 

دراج یا دودوئَک(نام علمی:Cursorius Cursor) پرنده‌ای است صحرایی ومهاجر عابر، گاهی برای مدتی نه بس طولانی نیز مقیم می‌شود. این پرنده در پایهٔ درختان کوکچ صحرایی وبوته زار لانه می‌سازد. در مناطق شبه صحرایی ، مناطق شنی، ودر کنار آبدان‌ها (آودون) دیده می‌شود. در بیابان‌ها و دشت‌های نیمه بیابانی و نیمه خشک نیز زندگی می‌کند و در دو فصل بهار و پاییز به سرزمین‌هایی اطراف خود مهاجرت می‌کند.

مشخصات

طول بدن ۲۳ سانتیمتر تقریباً، رنگ سطح پشتی خاکستری، گلو وبالش بطور کلی خاکستری که کم کم رو به آبی کم رنگ می‌رود در ناحیهٔ سر تاگردن. خطوط سیاه وسفید بر روی چشمان تا نهایت گردن ادامه دارد. بالهایش باخاکستری صیر، که در سطح شکمی کمرنگ تر ودر پهلوها رگه‌های مشخص تری دارد. اطراف بالها سیاه رنگ که هنگام پرواز به خوبی نمایان می‌شود. پاهای بلندش در دویدن روی شنزار به وی کمک می‌کند. منقاری بلند وخمیده دارد. معمولاً جفت جفت و گاهی هم در مجموعات چندتاهی نیز دیده می‌شوند.

موسم جفت‌گیری تخم گذاری

در فصل بهار برای جفت‌گیری و تخم گذاری به بوته زارهای نیمه بیابانی و سرزمینهای گرمی که پوشیده از گیاهان بوته‌ای پروازمی کند . «دراج ماده» دو تخم می‌گذارد و هر دو نر و ماده به نوبت روی تخمها و در لانه‌ای که به روی زمین و در میان بوته‌ها ساخته‌اند می‌خوابند. جوجه‌ها بعد ۱۸ تا ۲۱ روز از تخم بیرون می‌آیند.

تغذیه

معمولاً از راه خوردن حشرات وخزندگان تغذیه می‌کند. و در فصل زمستان «دراج‌ها» در مجموعات کوچک که در جستجوی غذا هستند دیده می‌شوند، گاهی در همین مجموعات در کنار آبدان‌ها دیده می‌شوند.

موضوع: پرندگان | نوشته: سالار نجفلوی | تاریخ: یکشنبه 23 اسفند 1388 ساعت 09:35 ب.ظ | لینک ثابت | نظرات () و ::

اخرین مطالب ارسالی                 
هک ::
دودو ::
دم جنباک ::
دلیجه ::
دم جنباک ::
دلیجه ::
دودو ::
درنا ::
دراج ::
درنا ::
دراج ::
دیدومک ::
دارکوب ::
خوتکا ::
دارخزک ::
خروس کولی ::
خروس ::
حواصیل ::
خوتکا ::
دارخزک ::
خروس کولی ::
خروس ::
حواصیل ::
دیدومک ::
دارکوب ::
چنگر ::
چکاوک ::
چرخ ریسک ::
چنگر ::
چکاوک ::

صفحات