تبلیغات
دنیای حیوانات - گرگ تاسمانی

توضیحات وبلاگ                 
با عرض سلام خدمت شما بازدیدکنندگان گرامی. شما عزیزان می توانید عکس های خود را از فیلد روبه رو آپلود کنید: در خبرنامه ی ما عضو شوید تا بتوانید از امکانات این وبلاگ مانند ارسال وحذف پست،تایید نظراتو...استفاده کنید. در نظر سنجی ما شرکت کنید.برای تبادل لینک با ما ابتدا ما را بانم "دنیای حیوانات"لینک کنید سپس در بخش نظرات یا ارسال لینک خبر دهید تا لینکتان کنیم. ما را از نظرات وپیشنهادات خود اگاه کنید

گرگ تاسمانی                 
گرگ تاسمانی یا ببر تاسمانی با نام علمی Thylacinus cynocephalus (یونانی کیسه دار دارای کلهٔ سگ) پستانداری کیسه دار بومی جزیره تاسمانی استرالیا وگینهٔ نو بود که امروزه منقرض شده این جانوران منقرض شده قیافه‌ای داشتند که نیمی از آن سگ و نیمی گرگ بود.

ارتفاع آنها ۶۰ سانتی متر، درازای آنها ۱۲۵ سانتی متر و دم آنها ۵۰ سانتی متر بود. وزن آنها ۳۰ کیلوگرم بوده و از پرندگان و پستانداران کوچک تغذیه می‌کردند. رنگ آنها از زرد متمایل به قهوه‌ای تا خاکستری متغیر بوده‌است که در قسمت پشت دارای خطوط راه راه سیاه به تعداد ۱۵ تا ۲۰ عدد که از شانه تا دم شان کشیده شده بود.سر بزرگ آن‌ها مانند گرگ-سگ بود،و دم کوتاه داشتند همچنین پاها به نسبت کوچک بودند.موهای بدن کوتاه و در حدود۱۵ میلی متر بودند. این جانور به طور کلی پیش از آمدن اروپاییان به استرالیا در سرزمین اصلی استرالیا منقرض شده بود. به طور معمول ماده کمی از نر کوچک تر بودند اما برخلاف اکثر کیسه داران هر دو جنس دارای کیسه بودند. کیسه جنس نر برای محافظت از آلت جنسی استفاده می شد.


این کیسه‌دار در سال ۱۹۳۶ منقرض شده‌است هر چند رسماًدر سال ۱۹۸۶ این موضوع تأیید شد،ولی دانشمندان با استفاده از DNA موجود در نمونه‌ای که از سال ۱۸۶۶ در الکل باقی‌مانده سعی دارند که این موجود را دوباره متولد کنند.

تکامل

اجداد گرگ‌های تاسمانی امروزی حدود ۴ میلیون سال پیش پدیدار شدند.پیدایش گونه‌های خانواده تلیاسینید(Thylacinidae)به ابتدای دوران میوسن(Miocene) بر می‌گردد.اکثر گونه‌های این خانواده از نمونهٔ اخیر کوچک تر بودند به جز،تیلاسان قدرتمند(Thylacinus potens) که در اواخر دوران میوسین ظاهر شد.موزهٔ استرالیا بخش حیوانات منقرض شده..و در اندازه گرگ ها بود. گرگ تاسمانی امروزی در اواخر دوران پلیستوسن و اوایل دوران هولوسین پدیدار شدن.(با این حال هیچ وقت در کل محل سکونت خود پخش نشدند.)

تغذیه

این حیوان گوشت خوار بود.

انقراض در سرزمین اصلی استرالیا

از حدود ۲۰۰۰ سال قبل این حیوان در سرزمین اصلی استرالیا و کمی قبل تر در گینه ی نو منقرض شده بود. با توجه به تحقیقات دانشگاه سیدنی، علل انقراض این حیوان را موارد زیر می توان دانست:
با وروددینگو به سرزمین اصلی استرالیا این احتمال که ۳ حیوان گرگ تاسمانی ،شیطان تاسمانی و مرغ تاسمانی در سرزمین اصلی استرالیا منقرض شده باشند می باشد.احتمالاً گرگ تاسمانی وشیطان تاسمانی به عنوان رقیب دینگو و مرغ تاسمانی به عنوان شکار.با این حال این فرضیه در ابتدا دچار مشکلاتی بود مثلاً اینکه دینگو در روز شکار می کند اما گرگ تاسمانی در شب و همچنین گرگ تاسمانی ساختاراسکلتی وعضله‌ای به مراتب قدرتمندتری داشت که می توانست در نبردهای تن به تن مفید باشدتحقیقات اخیر روی جمجمه دینگو وگرگ تاسمانی هم چنین نشان داده است که با وجود ضعیف تر بودن گاز دینگو اما جمجمهٔ وی استحکام و مقاومت بیشتری داشته و این امکان را به این حیوان می دهد و می داد که در مقابل جانوری حتی بزرگتر از گرگ تاسمانی پیروز بشود.
رژیم غذایی دینگو نیز متنوع تر از گرگ تاسمانی بوده و این امکان را به این حیوان می دهد که از منابع بیشتری تغذیه کند.
به همین علت بود که در نبود دینگو این حیوانات توانستند در تاسمانی زندگی کنند.همچنین شواهدی در دست می باشد که در حدود ۴۰۰۰ سال پیش انسان با پیشرفت در تکنیک های شکاری نیز به عنوان رقیب با این حیوان عمل می کرده است.

انقراض در تاسمانی
با ورود اروپاییان وسکونت در این جزیره درقرون ۱۸ و۱۹ به خصوص با تراکم این سکونتگاه‌ها در شمال جزیره برخوردها با گرگ تاسمانی تشدید شد.این حیوانات به زودی شروع به حمله به گوسفندان کردند.برای همین در سال ۱۸۳۰ کمپانی ون دایمنز جایزه‌ای برای کشتن این حیوان تعیین کرد،درسال ۱۸۸۸ هم دولت محلی تاسمانی برای هر گرگ تاسمانی بزرگسال مبلغ ۱£وبرای هر توله مبلغ ۲۲ شلینگ پرداخت می کرد.

موضوع: پستانداران | نوشته: سالار نجفلوی | تاریخ: چهارشنبه 12 اسفند 1388 ساعت 09:00 ب.ظ | لینک ثابت | نظرات () و ::

اخرین مطالب ارسالی                 
هک ::
دودو ::
دم جنباک ::
دلیجه ::
دم جنباک ::
دلیجه ::
دودو ::
درنا ::
دراج ::
درنا ::
دراج ::
دیدومک ::
دارکوب ::
خوتکا ::
دارخزک ::
خروس کولی ::
خروس ::
حواصیل ::
خوتکا ::
دارخزک ::
خروس کولی ::
خروس ::
حواصیل ::
دیدومک ::
دارکوب ::
چنگر ::
چکاوک ::
چرخ ریسک ::
چنگر ::
چکاوک ::

صفحات